Hírek

Hírek

Aranyérmes a párbajtőröző Imre Géza

Aranyérmet nyert a párbajtőröző Imre Géza a moszkvai vívó-világbajnokságon szerdán.

A döntőig a svájci Peer Borsky, a dél-koreai Park Kjung Du, az ukrán Bohdan Nyikisin, a kínai Li Csen és a dél-koreai Jung Hszeung Hva legyőzésével jutott el a 40 éves magyar vívó, aki az utolsó asszójában is nagyszerű teljesítményt nyújtott. Nem érződött rajta fáradtság, továbbra is rendkívül gyorsan és pontosan vívott, pedig a világranglista éllovasa, a tavaly bronz-, 2010-ben ezüstérmes Gauthier Grumier volt az ellenfele.

Az első szakaszban jó darabig együtt haladt a két vívó, de a szünet előtt nem sokkal Imre kéttusos, 8-6-os előnyre tett szert. A pihenő után ezt még növelni is tudta, többször vezetett hárommal, még 13-10-nél is, amikor már egészen közelinek látszott a vb-cím megszerzése. Csakhogy Grumier is nagyon jól vívott, és 14-14-nél utolérte magyar ellenfelét. Imre viszont egész napjára jellemző módon, bátran és határozottan fejezte be a mérkőzést, villámgyors és pontos támadással tizenötödször is megszúrta a franciát.

A mérkőzésen kevés volt az együttes találat, mindkét fél nagyszerűen hajtotta végre elképzelt akcióit.

A nap során rég nem látott parádés vívást bemutató Imre, akinek világbajnokságon csapatban eddig volt már három aranya, két ezüstje és négy bronza, egyéniben most először nyert érmet.

Világbajnoki aranyat ezt megelőzően két éve, Budapesten szerzett a magyar vívósport, akkor a férfi párbajtőrcsapat győzött, a soraiban Imre Gézával. Egyéniben is férfi párbajtőröző állhatott legutóbb a dobogó legfelső fokára, mégpedig Kulcsár Krisztián a 2007-es szentpétervári vb-n.

Imre Géza sikerével a magyar válogatott már két éremnél tart Moszkvában, miután kedden a kardozó Márton Anna harmadik lett.

A szerdai győztes jelentősen javított helyzetén az olimpiai kvótaszerzést illetően. A 11 hónapos kvalifikációs időszak május elején kezdődött, de Imrének azóta a mostani volt az első számottevő eredménye, ez viszont hangsúlyozottan szerepelni fog majd az összesítésben. Ugyancsak jól áll Boczkó Gábor is, aki ugyan most a második fordulóban búcsúzott, de júniusban bronzérmet nyert az Európa-bajnokságon, és előtte a világkupa-sorozatban is volt jó eredménye.

Férfi párbajtőrben rendeznek majd csapatversenyt is a jövő évi játékokon, így a legjobb az lenne, ha a válogatottnak sikerülne kvótát szereznie. Ebben az esetben ugyanis egyéniben is biztossá válna három magyar riói indulása. Az egyéni szereplés akkor kerül előtérbe, ha a csapat lemaradna az olimpiáról.

+ -

Universiade-győztes a vízilabda válogatott!

A dél-koreai Kvangdzsuban rendezett Universiade keddi zárónapján Vincze Balázs csapata végletekig kiélezett meccsen verte az olaszokat.

A magyar férfi vízilabda-válogatott aranyérmet nyert. Vincze Balázs címvédő együttese a fináléban ötméteresekkel győzött az olasz csapat ellen úgy, hogy a második negyed végén négy, a nagyszünetben pedig még háromgólos hátrányban volt.

A vízilabda válogatott boldogan "szelfizett" a döntő után
Forrás: waterpolo.hu

„Minden nap a műugró-medencében edzettünk, és én minden nap le is ugrottam a 10 méteresről. Most a döntő után mindannyian idejöttünk, és a srácok is leugrottak. Nagyon izgalmas mérkőzésen vagyunk túl, ahol nagy szerepe volt a higgadtságnak. 0-4 után a lövéseink dinamikája is sokkal jobb volt, mint az azt megelőző időszakban. Történt egy kapuscsere, Barabás Botond fantasztikusan védett, ugyanakkor ez az a győzelem, amit mindenki egytől egyig a csapatban a magáénak érezhet. Mindenki sokat tett hozzá az aranyéremhez ezen a meccsen és a tornán is. Ez a mai nap örökre emlékezetes, nagyon nagy öröm ez a siker mindannyiunknak, személy szerint nekem is, de július 14-e továbbra is a fiam születéséről szól...” - nyilatkozta könnyek közt Vincze Balázs szövetségi kapitány a waterpolo.hu-nak

A magyar küldöttség így két arany- és három bronzéremmel zárta az Universiadét. Az első bronzérmet Valkai Ferenc kardvívó szerezte, őt a junior világbajnok párbajtőröző Berta Dániel követte, aki szintén bronzérmes lett.

Az első aranyérmet a Simon Béla, Juhász Adrián evezős duó nyerte, amely a normál súlyú kormányos nélküli kettesek mezőnyében győzött. A harmadik bronzérmet szintén egy evezős, Tamás Bence szállította, ő a könnyűsúlyú egypárevezősök között végzett harmadikként.

Két évvel ezelőtt Kazanyban a magyar küldöttség 15 érmet, köztük négy aranyat nyert.

+ -

Egy góllal jobbak voltak. A magyar női vízilabda-válogatott legyőzte az ausztrálokat

Az egyformán a hónap végén rajtoló világbajnokságra készülő csapatok szombati mérkőzésén a magyar női vízilabda-válogatott egy góllal legyőzte Ausztrália legjobbjait a Margitszigeten

Eredmény:
Magyarország-Ausztrália 11-10 (2-6, 5-0, 2-2, 2-2)
a magyar góldobók: Keszthelyi 4, Illés 2, Antal, Kisteleki D., Takács, Szücs, Bujka 1-1

A tavalyi Európa-bajnoki bronzérmes hazai együttes gyengén kezdte a mérkőzést a friss világliga-ezüstérmes vendégekkel szemben, akik hat alkalommal is bevették Merész András szövetségi kapitány alakulatának kapuját az első negyedben, míg a magyar együttes válaszul csak két gólra volt képes.

A második nyolc percben annál jobban teljesítettek Takács Orsolyáék, akik ekkor már remek védekezés mellett szebbnél szebb támadásokat vezetve ötször is betaláltak, s a nagyszünetre 7-6-ra fordítottak.

Az oroszországi vb előtti utolsó felkészülési meccsen a harmadik negyed már teljesen kiegyenlített játékot hozott, s a 2013-as világbajnokságon harmadik Merész-csapat meg tudta őrizni egygólos előnyét a befejező negyedre.

Amelyben újfent két-két találat esett mindkét oldalon. Magyar szempontból a legfontosabb öt másodperccel a vége előtt született, amikor is Bujka Barbara ötméteresből biztos kézzel lőtt az ausztrál kapuba, kialakítva a 11-10-es végeredményt.

Merész András így összegzett a szövetség honlapjának a találkozó után:

"Az első negyedben sokszor voltunk pontatlanok, bőven akadt rossz passzunk, de aztán szépen összeszedte magát a társaság, amely négy éve bizonyítja: van tartása" - nyilatkozta a szövetségi kapitány.

"A 2-6-os kezdés után már eléggé fegyelmezetten játszottak a lányok a nagy darab, fizikailag roppant erős ausztrálok ellen, s ha némi szerencsével is, de nyerni tudtunk. A mostaninál persze jóval nehezebb lesz a világbajnokságon, ott kell majd igazán jól teljesíteni" - tette hozzá a szakvezető.

MTI/Kovács Tamás

+ -

Doll: Jól muzsikáltunk – Holland taps a Fradinak

A Ferencváros vezetőedzője annak örült, hogy amit eltervezett a Go Ahead Eagles ellen, az meg is valósult a pályán. Dennis Demmers elismerte: a jobbik csapat jutott tovább a labdarúgó-Európa-liga csütörtöki játéknapjának budapesti összecsapásán.

„Az történt, amit elterveztünk: bátran és koncentráltan játszottunk az első félidőben. Az első meccsen elért 1–1-es eredmény mindig veszélyes, mert ha kapunk egy gólt, nehéz helyzetbe kerülünk. Szerencsére megoldottuk a feladatot, többet birtokoltuk a labdát, az egy az egy elleni párharcokban is jól muzsikáltunk. Megérdemelten nyertünk. A 3–0-s félidei eredmény után is volt lehetőség javulni, az egész csapat előrébb próbált védekezni a második félidőben. Továbbra is kidolgoztuk a helyzeteket, tizenegyest harcoltunk ki, a látottak alapján teljesen megérdemelten győztünk. Csak azt sajnálom, hogy azok a szurkolók, akik minden meccsen a helyszínen támogatnak, ma este nem láthattak minket” – fogalmazott Thomas Doll, a Ferencváros vezetőedzője.

+ -

Air Race: az ausztrál szívekbe újra belophatja magát Budapest

Az ausztrál Matt Hall nyerte a Red Bull Air Race budapesti állomásának szombati időmérőjét. A 44 éves pilóta egyedüliként teljesített 59 másodperc alatt, megszerezve ezzel karrierje első kvalifikációs elsőségét.

Hall segítségével Budapest újra belophatja magát az ausztrál szívekbe (Fotó: Kovács Nikolett és Hantos László)

Hall ugyan jelenleg az összetett második helyen áll (pontegyenlőségben a ma gyengén teljesítő, a 8. időt repülő Paul Bonhomme-mal), még sosem nyert Air Race-futamot, a holnapi lehet az első győzelme.

Nem ő lenne az első ausztrál, aki ezt a sorsdöntő pillanatot nálunk élné át.

+ -

Magabiztosan verte montenegrói ellenfelét a Loki

A DVSC-TEVA hazai pályán 3-0-ra nyert a montenegrói Sutjeska ellen a labdarúgó Európa Liga-selejtező első fordulójának odavágóján.

Első magyar labdarúgócsapatként a Debrecen lépett pályára a nemzetközi kupaporondon, a hajdúságiak hazai környezetben fogadták a montenegrói Sutjeska Niksic együttesét. A Loki játszott fölényben a mérkőzés kezdetén, a 16. percben gólt is sikerült szerezni, a vendégek kapusa fejjel tisztázott de pont Mihelic elé, aki kapásból a hálóba emelt (1-0). Kissé mintha megnyugtatta volna az előny megszerzése a debrecenieket, a folytatásban ugyanis többet volt a labda a montenegróiaknál, Verpecznek két bravúrt is be kellett mutatnia a szünet előtt.

Fotó: MTI

A második felvonásban lassan pörögtek fel a csapatok, majd a Loki előtt adódott több lehetőség, hogy tovább növelje előnyét, de előbb Sidibe helyzeténél védett hatalmasat a kapus, majd Kulcsár fejese ment a kapu mellé centikkel. A 64. percben aztán ismét Verpecztől kellett a bravúr, egy szabadrúgás után érkezett veszélyesen a labda a kapu elé.

A 71. percben tudta megduplázni előnyét a DVSC-TEVA, Korhut ívelt középre, Brkovic pedig közelről a hálóba bólintott (2-0). Nem sokkal később Sidibe is beköszönt, ezzel el is dőlt az odavágó, sőt, lehet, hogy a párharc is (3-0). A folytatásban Sidibe hagyott ki egy ziccert, azonban a Loki sikere így sem forgott veszélyben, nagyon kedvező helyzetből várhatja a visszavágót Kondás Elemér együtte

+ -

Megszerezte első aranyérmét Cseh László

A legutóbbi két napon szerzett három ezüstje után szerdán fölényes győzelemmel szerzett aranyérmet.

A magyar szövetség tájékoztatása szerint Cseh Lászlót megszorítani sem tudták az úszók Győrben zajló országos bajnokságán, és egy pillanatig sem férhetett kétség ahhoz, hogy ő a legjobb.

"Örülök, hogy az ezüstök után végre sikerült nyerni, és annak is, hogy uraltam a versenyt. Ma már egyértelműen fáradtnak érzem magam, ötödik nap egy betegség után, azért ez kemény kihívás" - nyilatkozta sikere után a 29 éves sportoló, aki két percen belüli eredménnyel (1:59.43 perc) lett első.

Fotó: MTI

A még a Dunaferr színeiben versenyző Takács Krisztián korábban 50 méter gyorson már biztosította helyét a vb-csapatban, szerdán pedig 100-on is sikerült neki ugyanez, méghozzá 49.29 másodperces egyéni rekorddal.

Női 200 pillangón Jakabos Zsuzsanna győzött, de 2:09.38 perces időeredménye - ahogy keddi középdöntős ideje - nem elég a vb-induláshoz, így ebben a számban a most ezüstérmes Szilágyi Liliána, illetve Hosszú Katinka képviseli majd a magyar színeket a világbajnokságon.

A nap során Kapás Boglárka ötödik bajnoki címét is megszerezte az idei ob-n, miután első lett a BVSC 4x200-as gyorsváltójával.

200 m pillangó: Jakabos Zsuzsanna (Győr) 2:09.38 p
4x200 m gyors: BVSC-Zugló (Böszörményi Bettina, Kardos Viktóra, Gercsák Dóra, Kapás Boglárka) 8:18.04 p

+ -

Akkora sakkszimultán-világrekordot ért el a 87 éves Sinka Brigitta, hogy csak na

A mérkőzését is lejátszotta vasárnap Sinka Brigitta 87 éves magyar nagymester sakkszimultánban, amivel felülmúlta az 1920-as évek nagy kubai mesterét, José Raúl Capablancát. Utóbbi 13 545 összecsapásig jutott.

AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK

+ -

Olasz Annát nem zavarta a lábvizezés

Olasz Anna vasárnap megnyerte Balatonfüreden a nyíltvízi úszók 5 kilométeres országos bajnokságát.

Az ob-n versenyen kívül több, a szombati vk-n szerepelt külföldi úszó is elindult, így Olasz Anna nem egyedül haladt az élen. A 21 éves magyar sportoló ugyanis az ob-t óriási fölénnyel, közel három és fél perces előnnyel nyerte meg a második Szilágyi Nikolett előtt, a célba ugyanakkor a világkupa-győztes brazil Ana Marcela Cunha ért először, miután szinte végig Olasz lábánál úszott, és a végén lehajrázta őt.

Olasz Anna nyerte az ob-t

Forrás: MTI/PAP/Adam Warżawa

Olasz Annát elmondása szerint nem zavarta, hogy a brazil végig lábvizezett mögötte, mert csak arra figyelt, hogy saját ritmusában ússzon végig.

A férfiak versenye sokkal kiélezettebb csatát hozott: végül Székelyi Dániel kevesebb mint négy tizedmásodperccel nyert Papp Márk előtt. Ebben a számban szintén több külföldi indult, s a célba elsőként az amerikai Charles Paterson ért be, 1.36 másodperccel megelőzve Székelyit.

Európa Játékok: aranyeső hullik versenyzőinkre

Négy-négy magyar arany- és bronzérem született kedden a Bakuban zajló Európa Játékokon.

A kajak-kenusok ismét kitettek magukért, ugyanis Kozák Danuta K-1 500 méteren, a Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel alkotta férfi-kajaknégyes pedig 1000 méteren, míg Dudás Miklós kajakos 200 méteren győzött. Az erről szóló bővebb cikkünket itt tekintheti meg. A negyedik aranyat Barka Emese birkózó nyerte az 58 kilogrammos súlycsoportban.

Kajak-kenuban és birkózásban hullottak az aranyak

Barka Emese egész nap kiválóan birkózva aranyérmet nyert a nők 58 kilogrammos súlycsoportjában. A döntőben az Eb-bronzérmes ukrán Tatjana Lavrencsukkal találkozott: az első menetben 1-0-s előnyre tett szert, majd a másodikban ezt 3-0-ra növelte. A hajrában riválisa mindent megpróbált az egyenlítésért, de csak felzárkózni tudott 3-2-re, mert Barka kiválóan védekezett az utolsó másodpercekben. „A döntőben fontos volt kontrollálnom az ellenfelet, s bár sajnos nem sikerült befejeznem a támadásaimat, ezzel együtt győztem. Ugyanakkor van még javítanivalóm a technikámon” – mondta.

Az ezüstérmes ukrán Tatjana Lavrencsuk, az aranyérmes Barka Emese és a megosztva bronzérmes norvég Grace Bullen és a török Elif Jale Yesilirmak (b-j) a női birkózás 58 kg-os súlycsoportjának eredményhirdetésén a bakui I. Európa Játékokon 2015. június 16-án
Fotó: / MTI / EPA

Kozák Danuta nagy fölénnyel, több mint egy másodperces előnnyel utasította maga mögé riválisait, a négyes pedig az utolsó száz méteren jobban bírta az iramot vetélytársainál, így jó hajrával ért elsőként a célba.

Az ezüstérmes osztrák Yvonne Schuring, az aranyérmes Kozák Danuta és a bronzérmes lengyel Ewelina Wojnarowska (b-j) a bakui I. Európa Játékok női kajak egyes 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a Bakutól mintegy 300 km-re, nyugatra fekvő Mingachevirben 2015. június 16-án
Fotó: Szalmás Péter / MOB

A férfi-kajaknégyes az utolsó száz méteren jobban bírta az iramot riválisainál, és jó hajrával győzött. A 2012-ben alakult olimpiai ezüstérmes, világbajnoki és Európa-bajnoki bronzérmes egységnek ez volt az első aranyérme világversenyen. A K-2 1000 méteren Szalai Tamással győztes Kammerer így már kétszeres aranyérmes Bakuban.